Discourse + SSH

Salutare.
Vad ca acest forum e pe platforma discourse. O intrebare pentru admin: folositi vreun vps cunoscut gen DigitalOcean sau Vultr? Sau e pe un server separat.
Si o alta intrebare ar fi legata de certificatul SSL dar deocamdata raman la prima intrebare.
Multumesc.

Salut @Geo. :grinning:

Da, folosesc un server de la DigitalOcean pe care îi recomand cu căldură. În caz că nu ai cont și dorești 10$ gratuit, suficient pentru un server cu 2GB RAM / 1vCPU / 50 GB SSD, te poți înregistra folosind următorul link.

În legătură cu ceritifcatul SSL dacă asta vrei să întrebi, l-am cumpărat printr-o promoție pe 3 ani și este configurat prin CloudFlare.

ssl_ctos

Sunt la configurarea discourse pe digitalocean dar ma blochez mereu la e-mail. Nu imi soseste mailul de activare pentru admin. :frowning:

Ai configurat serverul de e-Mail? :email:

Setarea corectă în containers/app.yml trebuie să arate astfel:

DISCOURSE_DEVELOPER_EMAILS: [email protected]
DISCOURSE_SMTP_ADDRESS: smtp.ctOS.ro
DISCOURSE_SMTP_PORT: 587
DISCOURSE_SMTP_USER_NAME: [email protected]
DISCOURSE_SMTP_PASSWORD: tFDGre3reTFGHVAhru

După ce ai verificat dacă totul este ok, trebuie să reconstruiești containerul pentru ca aceste modificări să aibă efect:

cd /var/discourse/
./launcher rebuild app

Totul ar trebui să fie în regulă. :wine_glass:

Incerc sa folosesc gmail si aparent cred ca era o problema din cauza a two factor authenticator, l-am dezactivat pe moment si i-am dat un ./launcher rebuild app acum.

Edit: i-am dat de cap si merge. Ramane prblema SSL-ului.
Ceva sfaturi?

Ce problemă ai cu SSL-ul? Dacă este instalat, vezi că în /admin/site_settings/category/security trebuie să bifezi Force your site to use HTTPS only. :+1:

Problema este ca nu este instalat. :slight_smile: Si ma dau cu capul de pereti. Am luat un SSL la oferta pe 1 an de la godaddy.com, am generat keya si apoi mi-a dat un cod care aparent trebuie sa-l bag intr-un fisier html in directorul root al site-ului, care la randului lui trebuie sa fie in alte 2 foldere.
Din pacare nu pot posta tot aici ce scrie pe godaddy pentru ca sunt limitat la 2 link-uri.

Trebuie să pui certificatul și key-ul în folderul /var/discourse/shared/standalone/ssl/ și ar trebui să arate așa:

• /var/discourse/shared/standalone/ssl/ssl.key
  • /var/discourse/shared/standalone/ssl/ssl.crt

Dacă nu arată așa, cel mai probabil o să primești o eroare. Acum trebuie să intri în containers/app.yml și să adaugi după ce ți-am îngroșat eu:

templates:

• “templates/postgres.template.yml”
  • “templates/redis.template.yml”
  • “templates/sshd.template.yml”
  • “templates/web.template.yml”
  • "templates/web.ssl.template.yml"

Și mai trebuie să adaugi:

expose:

• “80:80”
  • “2222:22”
  • "443:443"

Salvezi și trebuie să reconstruiești aplicația: ./launcher rebuild app

Succes! :four_leaf_clover:

Pana la urma am reusit dupa acest tutorial : https://www.youtube.com/watch?v=mBrw3FL1JvA
Totul e ok. Sper sa ramana asa. :slight_smile:

Salut, ai reusit pana la urma sa il configurezi?! As dori si eu ajutor, chiar si contracost daca nu se poate altfel. Stima.

Spune-ne unde ai intampinat probleme pentru a putea sa te ajutam. :slightly_smiling_face:

Salut, am citit pe unde am putut despre cum se instaleaza dar mi se pare un pic cam stufoasa treaba. Pentru cel care a facut-o nu cred ca sunt secrete. Ma gandeam sa incerc si eu cu cei de la DigitalOcean. Am facut doar primul pas, cont la ei…imi cer cardul si m-am oprit aici, deoarece as dori ca cineva sa ma ajute in acest proces.

Într-adevăr, este puțin complicată instalarea software-ului. Recomand și eu DigitalOcean — ai nevoie de un server cu 2GB RAM / 1vCPU / 50 GB SSD care costă 10$ / lunar împreună cu sistemul de operare Ubuntu:

https://www.digitalocean.com/products/linux-distribution/ubuntu/

După confirmarea plății, serverul tău este online împreună cu sistemul de operare instalat în 55 de secunde. :tada:

Dacă dorești instalarea platformei te pot ajuta contra cost — însă trebuie să te gândești ce faci pe viitor dacă nu ai cunoștințele necesare pentru că atât serverul cât și platforma trebuiesc actualizate și întreținute.

Mrs pt raspuns.Lasa-mi te rog un contact.